Frugal Tips Friday – Saving Money on Groceries, part 3

Part 1
Part 2
Part 4 (frequent use meals)
February’s Shopping Trips
February’s Meals
February’s Meals Photojournal
September 2013 budget update

Ok folks – part three! Next Friday you’ll finally get a list of meals. Sorry it’s taking so long… I only last so long while thinking about food these days…

Bean Nachos - dressed up with salsa, sour cream and cilantro

11. Eat inexpensive breakfasts and lunches
We buy cereal only for special or if I am couponing. Otherwise, we eat a lot of oatmeal with frozen blueberries (from the summer). Quite a bit of yogurt (in the bigger containers) is consumed here too. Brian’s normal breakfast is peanut butter and freezer jam on a piece of toast and a little yogurt. Anna eats yogurt with blueberries. Maggie, Jordan and I eat oatmeal with blueberries usually. Simple, repetitive… makes it easier to stock up when it’s on sale when we eat only a few things. 🙂
Lunch… well, for us, it’s usually leftovers. That’s good, because I have only spent time trying to get my dinner meals less expensive. I occasionally buy on sale lunchmeat. I try to spend $2.50/lb or less on lunchmeat and we don’t like bologna. Lunchmeat does freeze pretty good, but it gets a little “wet” when it thaws. The girls eat a lot of pbj and noodles (with butter or parmesan or cheddar on top) at lunchtimes. Dinnertime, they have the unfortunate experience of being forced to eat real people food. haha

12. Buy store brands
Unless you’re couponing, store brands are cheaper. The only times I’ve found store brands to not be worth it so far is canned pinapples (more juice than pineapple) and canned beans. But I usually buy dry beans these days – just keep a couple canned ones for those times I forgot the beans and don’t have time to cook them.

13. Eat lots of whole grains…. yes, carbs!
I think one of the big reasons you’re not supposed to eat lots of carbs is because you can only eat a small volume before you have used up your daily caloric needs. But hey…. wait… does that mean you only have to buy a few before you’ve fulfilled your daily caloric needs? Buy whole grains – they have substantial protein. Throw in beans when you can, because then you are getting every bit of protein you need. So yep – the workhorse of my meals is always carbs, not meats or veggies. I use meats and veggies and cheeses to dress up and make my cheaper ingredients taste good!

14. Mix inexpensive ingredients in with expensive ones as fillers
This goes along with the last one – I use just normal recipes (having a hard time finding truly vegetarian dishes I like). Then I use half the meat called for and add beans and rice or whatever healthy, inexpensive filler is appropriate… noodles are cheap too.

15. Make your own broth when you can
I spent a lot of money on broth this fall. I was really wanting yummy homemade soup. And I didn’t have any homemade, so even with the broth on sale at $.40/can or so, it got spendy. But the soup and homemade bread were just so yummy! Anyway – Thanksgiving rolled around and I was given two turkey carcasses. Made LOADS of beautiful broth by boiling them overnight. It’s now in gallon freezer bags in the freezer. Would have put it in reusable tupperware to save money, but I don’t have enough tubs. 🙂

16. Grow as much as you can in the garden, do u-pick, shop local farms in the spring/summer/fall
I think I’ve already mentioned how much I’m looking forward to spring! Things I’ve been successful in growing so far (not going to list the failures today): lettuce, spinach, chard, carrots, turnips (good mashed!), tomatoes (so-so), radishes, beans, peas. Hoping to get much better tomatoes this year!

U-pick: strawberries, blueberries, blackberries, raspberries. Ideally, you’ll find a neighbor or friend who doesn’t want their pears and apples.
Deals I’ve found in the farmers market – though I had to search for the good prices: $.50/lb tomatoes and cheap peppers and onions for salsa (hope I can find that group again this year!!!)

Preserve! I can and dry things like crazy come late summer. I have dried squash, strawberries, apples, pears, plums… I can applesauce, pears, peaches, pearsauce, cherries…. umm… the pears alone are enough. lol There are LOTS of pears on my neighbor’s trees!

17. Shop the bulk section.
THinking particularly of winco. Their flour, oatmeal, nuts and yeast are at a great price. And last I checked they had white whole wheat in there, which is my favorite whole wheat flour.

18. Use less meat.
I already said this. But I am going to go buy some expensive steak here this week because I’m out of yummy expensive stead. lol (we freeze it and it lasts a long time!

19. Cook your own desserts… cook from scratch
You probably got the feeling I cook from scratch a lot. It’s worth it to me and it’s fun. Not that I’ve been cooking much lately with morning sickness. Blehhhhhh
Things that are probably easier to make from scratch than you think: brownies, pudding, umm… cookies, bread, pita, pumpkin/banana bread

eeew – can’t think about food any more!

Coming next – my favorite low-cost recipes and possibly what I spent on groceries this month.

5 Comments

Filed under Everyday Stuff

February Main Grocery Trip

Made my big Winco trip today with no kids. Made it through the morning sickness – yah!

Total spent $129.30
Total on groceries $125.30

$2.38 – Potatoes – 10 lb.
$6.58 – Carnation Instant Breakfast – attack against the morning sickness
$1.92 – Apple Cider Vinegar, Hy-top brand
2.66 – (2) – Pineapple Tidbits – Dole brand?
2.37 – 5lb. – White sugar
5.94 – (3) – Parmesan cheese – Hy-top
.44 – Salt – Hy-top
1.18 – (1) Frozen 100% Juice – Old Orchard – Cranberry Blend
3.54 – (3) Frozen 100% Juice – Old Orchard – Blueberry somethingorother
4.72 – (4) Frozen 100% Juice – Old Orchard – Other flavors, the scanner just scanned them all 🙂
2.94 – (2) Frozen 100% Juice – Welches – Grape, because I like it
3.93 – Vegetable Shortening – Hy-top (I don’t use it often, but sometimes need this stuff!)
2.56 – (2) Sour Cream (did you know the smaller tubs are usually cheaper per ounce?)
5.04 – (3) Yogurt – Lucerne (either Raspberry or Peach)
1.38 – 2lb. Dark Brown Sugar – Hy-top
10.96 – (2) 2lb. Medium Cheddar – Kraft
1.78 – 10 Mission Soft Taco Tortillas (they weren’t very cheap, but I’m sure I’ll be needing them so I grabbed just one 🙂
6.72 – (4) Yogurt – Lucerne (either Raspberry or Peach)
1.68 – pint Whipping Cream
1.78 – pint Whipping Cream (this brand had a longer expiration date)
1.97 – 18 Count eggs
4.57 – Chicken drumsticks (.97/lb)
3.13 – 1lb. Mozzarella Cheese (again, needed it and it was an “ok” price)
3.42 – 10.7lb. unbleached all purpose flour from bulk
3.17 – 5.19lb. Whole Wheat Bread Flour from bulk
3.68 – 6.26lb. white sugar from bulk
1.65 – 1.68lb. Broccoli (3 medium pieces)
3.92 – 1.23lb. yeast (enough for almost a quart jar full)
2.00 – 3.34lb. old fasioned oats (enough to fill one empty quaker tube container)
1.78 – Romaine Lettuce head (sadly smaller than I was hoping for; Winco usually has huge lettuce)
1.03 – .79lb. Cranberry almond granola to go on yogurt
.48 – Fresh cilantro bunch
1.97 – 2.16lb. white jasmine rice from bulk
2.98 – Ovaltine, Malt – how can I pass this up when it’s on sale?
10.74 – 1.96lb Walnut halves for in oatmeal
.57 – .65lb. tomatoes (token amount to make our tacos fancy)
.81 – 1.40lb. celery (for salads)
2.48 – (2) 8 oz. cream cheese – hy-top
.88 – 2lb. bag carrots (would get more, but we don’t eat them fast enough. Same with potatoes)
.68 – One little cucumber to make our salads fancy
1.00 – 1.72lb Bananas (4 bananas)
1.89 – 2.42lb. Braeburn apples (5 small/medium apples)

That’s it! I still need more bread and hamburger buns. I’ll need more lettuce or veggies before the month is out. If I see a good sale on something I always use, I’ll buy it. I’ve spent $125.30 of my $200 budget. That means I have almost $75 left for the rest of the month. I do actually have everything I need to make my meals for the next four weeks. All I’ll want is more produce and milk, but those are not must haves… just want-to-haves. (for us) I really wanted some squash to roast, but it was very expensive, so that’s why we have broccoli. 🙂 I’ll keep you posted on what we eat and how much I spend!

Leave a Comment

Filed under Everyday Stuff

This Month’s Food

Part 1
Part 2?
Part 3
Part 4 (frequent use meals)
February’s Shopping Trips
February’s Meals Photojournal (coming soon)

You asked; I’ll blog!

How will I feed my family on $200 for the next 28 days? Read on!

Our family consists of two medium/low activity adults and three small children who are not big eaters yet. So maybe about 3 average adult servings per meal.

I make about 14 meals per 28 days. We are good at eating leftovers. These meals are enough for 1-4 meals… you know, 1-2 dinners and 1-2 lunches each. Some makes too much, so I freeze part of it for later. Some doesn’t make enough. Sometimes we get stuck eating something for a few meals longer than we’d like. This month isn’t a perfect representation of our usual meals, because I’m dealing with morning sickness. That means, I’m looking for the easiest meals possible. Also, it’s the dead of winter… we eat the least amount of produce this time of year.

But, for what it’s worth, I’ll be photo-journaling this month’s meals as well as tracking my grocery trips for y’all. (that way you’ll see any stock-up shopping I might or might not do as well as anything I buy for breakfasts/lunches)

Recipes for our family – February 2012

1. Teriyaki Chicken Sandwiches – not one of our very cheapest meals, but SO YUMMY! Slice your chicken breast (hopefully you paid less than $2/lb. for it) into thinner flat pieces so you get more sandwiches out of it. Cook it in a pan with a teriyaki glaze (thicker than a sauce). Put on toasted bread (hopefully less than $1.25 or so a loaf or homemade), top with slices of mozzarella cheese (hopefully $3.00/lb or less) and pineapple rings. A little mayo, a little extra teriyaki… YUM! This is our entire dinner. We don’t accessorize much. 🙂 Brian usually eats two sandwiches, I eat one. We try not to overeat, even when it’s a favorite meal, but sometimes we just can’t help it! I think I cooked just under 2 lbs. of meat… and have 1 lb. of cheese… probably need 1 1/2 cans of pineapple… will be enough for three meals I think.

Stole this picture off the internet. I don't grill my pineapple, but that looks yummy!


2. Spaghetti – oh yeah, going for easy food this month! All of these meals have as little time in the kitchen as I can help it, using ingredients I have or will be buying soon. Noodles – pay no more than $1/lb. Sauce – DO NOT buy super expensive sauce. I like the Classico sauce and get many jars at once when it’s on sale… I don’t remember… I think I paid about $1.25 each jar? I usually cook 1 lb. hamburger and use one jar of sauce. The kids don’t like much sauce, so I give them mostly noodles and parmesan cheese. If we are having a hungry night, we have hot buttered toast with it.
3. Tacos – Our tacos consist of flour tortillas ($1 for 10 medium tortillas), 1 lb. of hamburger, black beans from dried (can use a can or two instead), a bit of brown rice (cooked of course), taco seasoning (love the big thing from Costco – do NOT bother with Winco bulk taco seasoning), salsa, and sour cream. In the summer they are extra yummy with lettuce and tomatoes too.
4. Canned soup (home-canned) and bread. I’ll try and make some bread to go with the chicken vegetable soup I made in the fall. Flatbread (focaccia) is really easy and quick. I may cook some noodles and add them to make it go farther.
5. Pulled pork sandwiches – I got some inexpensive pork roast, so it’s time to make sandwiches! Homemade buns would be best (whole wheat, hearty and fresh!) – but not sure I’ll be up for that. You can get BBQ sauce in the summer for $.50 or less without a coupon… free or nearly with a coupon. So a bottle of BBQ sauce, a bunch of pork, some bread, maybe a few slices of cheese… there ya go! Ideally, this would be served with a salad.
6. Pork chops with Rice & Veggies – I don’t know what my veggies will be yet… roasted squash, steamed broccoli, salad… don’t know! Whatever is cheap when I get to the store. The pork chops were on sale. Brown rice is yummy with a little salt and butter. Easy. (remember, I’m going for easy this month!)
7. Chicken rice casserole – I take my recipe and double the sauce. I don’t double anything else, but I throw in whatever I have… 1 lb. chicken, a bunch of brown rice, whatever frozen veggies are getting freezer burned, and any yummy tidbits that are laying around like bacon or chopped green chilis. This is a nice comfort food that’s served on its own.
8. Chicken alfredo – Also usually served on its own, but it’s not unusual for me to put broccoli or asparagus or peas or something random and green in or beside it. I make this homemade. Cream cheese, heavy whipping cream, butter, parmesan cheese… not good for your arteries, but those noodles are good power food. You don’t need a lot to be full and happy!
9. Frozen lasagna from last monthFrom The Pioneer Woman She blogs other tempting things like this and this and this! I don’t cook with as much meat as she does usually… but ohhhhhh… she does know how to cook!
10. Nachos – It’s actually a boring, but good recipe at our house. Get corn tortilla chips – whatever’s cheapest. (go down the aisle and read the price per ounce, NOT the price per bag) Cook some beans from dried. Go ahead and use rice that needs eating too. Shred some cheddar cheese (hopefully $2.50/lb). Melt all together. If you don’t want your chips soggy, heat it all in a bowl except the chips and just dip it out. Add salsa and sour cream, because it’s better that way. In the summer, add tomatoes and stuff. 🙂
11. Baked chicken, potatoes and salad – Haven’t eaten this in awhile. I was trying to think of something simple. I’ll look for chicken thighs or drumsticks for $.79/lb or under and bake them straight. Then I’ll steam, bake or mash potatoes. Or make baked french fries. Who knows. Just cheap russet potatoes. And lettuce, carrots and celery make a salad. Oh – salad dressing is one of those things that goes on sale and has coupons. Don’t spend more than $1/bottle.
12. Quiche… not the easiest, but we have milk and eggs and stuff. And I can make pie crust ok. My backup plan is scrambled eggs and toast for dinner.
13. Steak, rice, veggies – Ok folks, even cheap people get fancy sometimes. I bought t-bone steaks ($4.99/lb.) the other day. And $6-$8 wine is still delicious. (Sad I don’t get any til this winter!). Rice with a little butter and salt. Whatever veggies are on sale. I think oven-roasted zucchini and yellow squash is really yummy with steak. Oh… and if you were wondering… the girls will get a couple bites each. These steaks are for us. haha
14. Soup and cornbread – I have lots of turkey broth in the freezer from thanksgiving. And I will have leftover carrots and celery and potatoes. And will probably have leftover bits and pieces of chicken. And there’s always noodles. And herbs. And salt. Gotta have salt. And I was hankering for cornbread. So there ya go!
15. Backup plan if I run out of food – meatball sandwiches from the freezer. Well, the meatballs in sauce are out there from a few months ago and I just need to buy or make pita bread.

p.s. If you want any recipes, I can type them up… I’ll try and take pictures of some of these meals too. We’ll see. 🙂 If this goes well, I’ll do it again sometime this summer. Can’t wait for the lettuce to start growing! We’ll be planting for the first time in a few weeks!

7 Comments

Filed under Everyday Stuff

Hard to blog

Hi All!

I don’t know why it’s so hard to blog right now! I’ll try typing a little, then I’ll download pictures from my camera and see what I have for ya. 🙂

Jordan’s echo appointment went well. He got nice and drowsy and unafraid with the versed and laid pretty still during the echo. He choked a bit on the versed (liquid) and had a runny nose, so his breathing was pretty awful laying on his back. Choking/coughing every once in awhile. I was very happy when I could pick him up and let things start to clear out. He never complained of hunger the whole time and took a long nap afterwards. He woke up hungry and all is well! His oxygen levels were 100% during the whole echo, but I haven’t heard back what, if anything they found. I imagine he has something small that’s abnormal, but nothing that’s an issue.

The kids especially have had a bout with runny nose and diarrhea. It’s a real pain. SOooooo glad that only one kid is in diapers, though that is more than plenty! 😛 Jordan’s appetite has been very small since this started two weeks ago, so I will start to worry about him if it doesn’t clear up soon. I’m actually holding onto some hope that my morning sickness, which has been kinda rough, will be much reduced once the gas and diarrhea leaves the house. I know – all this poop talk is way too much information!

Speaking of morning sickness, I haven’t been doing much cooking. But this morning I’m feeling a little new life and had a lot of good time yesterday too. I’ve got my monthly grocery list made and my meal list planned but I”m not sure when I’ll get to the grocery store! Either when morning sickness eases or when Brian’s working from home and I can leave Jordan here. He is likely to be the one that starts crying and gets stressed out the soonest when out. Luckily, he should play quietly and happily if I leave him home, which will make things easy on Brian. Sooooo – probably getting food later this week. Cooking from the freezer this week.

I wanted to write a blog post about Jordan being alone in a crowd. When around us, when around friends and family – he doesn’t reach out. He turns his energy inwards and is purposefully alone in a crowd. I love it when he turns his eyes outwards and sees me, reaches to play with me and smiles. But it’s not frequent and I can’t always draw him out. Poor little fella. We are trying to be patient and understanding and loving. We do love him. And we long to know him better. And though sometimes it seems like he’s been a part of the family forever (a good thing) we have to remind ourselves that he’s only been here 2 months… not even! And I haven’t been as intensive or energetic in spending time with him with the morning sickness and with him having only the threshold for interaction that he does. So it’s a patient love and a hopeful love.

I didn’t expect to feel discouraged. I didn’t expect to see my son who has down syndrome and who hasn’t ever been in a family before… struggle. I mean, silly of me! But I guess, I was thinking about the successes and progress and changes that would occur when he got home. I didn’t spend time preparing myself for the times in between changes… you know – most of the time! Jordan DOES do so much that he didn’t before he came here! He’s making progress! And it’s accelerated. But the social bits seem slow and we are so looking forward to getting to know our baby.

And just for the record – I’m really looking forward to him not sucking his fingers quite so much. It’s hard to bond and be physically close to somebody who slimes you and smells like spit. haha

I had another bit in here wondering about his birth and his birth family’s loss… but after thinking it over, we’ve decided it’s too personal about us, about Jordan and about his birth family to be posted on our public blog. Sorry folks. Please keep things you learned here semi private. Thanks!

P.s. Ultrasound on Thursday to find out my due date. Should be about 8 weeks today!

Jordan is learning to feed himself! These are puffs – the only solids he’s allowed to eat right now. 🙂

2 Comments

Filed under Everyday Stuff

Baby #4

Isn’t this cool? It shows what our little one looks like!

Sorry no personal updates in awhile. Ruminating over some posts. And being tired. 🙂

2 Comments

Filed under Everyday Stuff